Pendik Belediyesinin bu yıl 12.sini düzenlediği festivale 10 ülkeden 172 çocuk katılacak. 5 gün sürecek festival kapsamında Karagöz ve Hacivat Sergisi ile Türk-Macar Dostluk Parkı’nın açılışı yapılacak.

Pendik Belediyesi ve CIOFF (Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Konseyi)  işbirliğiyle her yıl düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Pendik Çocuk Festivali’nin bu yıl 12.si düzenlenecek. Hazırlıkların tamamlandığı festivale 10 ülkeden 172 yabancı çocuk katılacak. 19 Nisan’daki Karagöz ve Hacivat Sergisiyle başlayacak festivalin ilk gününde sırasıyla çelenk koyma, kortej yürüyüşü ve son olarak Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ülke performansları sergilenecek. 5 gün sürecek festival, yabancı çocukların belediye ve kaymakamlık ziyareti sonrası Atatürk Anıtı’ndaki final gösterileriyle sona erecek.

Sergi ve oyun bir arada    

Festivalin belki de en anlamlı etkinliği Karagöz ve Hacivat “Öğreten Seyirlik Perde” Sergisi olacak. Hacivat ile Karagöz’ün Osmanlı topraklarına gelişinin 500. yılı münasebetiyle düzenlenecek sergide hem yerli hem de yabancı konuklar için minik bir gösteri düzenlenecek. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’ndeki serginin açılışı sonrası özel olarak karartılmış bölümde Hacivat Karagöz Oyunu oynanacak.        

Türk-Macar Dostluk Parkının açılışı yapılacak

23 Nisan Uluslararası Pendik Çocuk Festivali kapsamında düzenlenecek bir diğer etkinlik Macaristan Kispest Kardeş Şehir Park’ının açılışı olacak. Pendik Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan parkın açılış törenine Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in yanı sıra Macar yetkililer ile festival kapsamında Pendik’e gelen yabancı konuklar da katılacak.

Festivale  10 ülke katılıyor 

23 Nisan Uluslararası Pendik Çocuk Festivali’ne katılan ülkeler şunlar: Romanya, Arnavutluk, KKTC, Makedonya, Arjantin, Endonezya, Azerbaycan, Moldova, Bosna Hersek ve Sırbistan.  

19 Nisan’da sergi açılışıyla başlıyor

12. Uluslararası Pendik Çocuk Festivali, 19 Nisan Çarşamba günü başlıyor.  Karagöz Hacivat Öğretici Seyirlik Perde Sergisiyle başlayacak festivalin açılış programı şöyle: 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir