Bilim insanlarına göre, kızınızın kilosu hakkında yaptığınız iyi niyetli yorumlar bile sağlığı açısından uzun vadede olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar, kilosu hakkında yapılan herhangi bir yorumu hatırlayan kızlarda, vücut kütle endeksinin daha fazla olduğunu ve yetişkin çağlarında bedenlerinden daha az hoşnut olduklarını – aşırı kilolu olmasalar bile – ortaya koydular.

Eating , Weight Disorders dergisinde bu ay yayımlanan araştırma, çocukken diyet yaptırılan çocukların ileriki yıllarda obezite ve yeme bozukluğu ile mücadele etme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya koyan geçmiş çalışmalarla uyuşuyor. Aynı şekilde, küçükken ‘çok şişman’ olduklarını duyan çocukların, yetişkinlikte obezite risklerinin arttığı görüldü – çocukken aslında normal kiloda olsalar bile.

Bahsi geçen bu çalışmalar kız çocukları ve kadınlar hakkında olsalar da yapılan başka araştırmalar, erkeklerin de vücut imajı konusunda endişelendiklerini gösteriyor. Ancak kız çocukları gibi ince ve zayıf olmaya çalışmaktansa, genç erkekler, genelde uzun ya da kaslı olmadıkları zaman vücutlarından hoşnutsuz oluyorlar.

Çalışma, ebeveyn yorumlarının çocuk üzerindeki etkisine dair araştırmaları da destekliyor. Bu çalışmalar, sebep-sonuç ilişkileri yerine yalnızca korelasyonlar kursalar da kilo hakkındaki herhangi bir yorumla, çocuğun kilo verme amacı ile sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve diyetlerle dolu bir maceraya atıldığını öne sürüyorlar.

Bir başka deyişle, söz konusu kilo olduğunda, ebeveynin çocuğunun sağlığı hakkındaki kaygıları, ters tepip daha büyük sorunlara katkıda bulunabiliyor. Bu çalışmaları ebeveynlerin çocuklarının kiloları hakkında bir şey söylememeleri gerektiğini ortaya koysa da dünyadaki sürekli artışta olan obezite problemi, ebeveynlerin kilo konusuna kesinlikle değinmeleri gerektiğini gösteriyor. Birçok çocuk ve genç, fazla kilolu ya da obez ve bu obezite, çocukların tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma risklerini artırıyor.

Ebeveynler çocuklarının obeziteye doğru ilerlediklerinden şüpheleniyor ya da bir pediatr kaygılarını dile getiriyorsa, uzmanlara göre yapılabilecek en iyi şey, kişisel olarak sağlıklı bir hayat tarzı ile örnek olmak – sözsüz bir şekilde. Tek bir çocuğu müdahalenin hedefi yapmak yerine, tüm aileyi besleyici gıdalar yeme ve birlikte düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaya teşvik edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir