Çin’de Türk Kültür Yılı başladı.

Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip en kalabalık ülkede bir yıl boyunca gündemde olacak. Peki biz Çin’i yeterince tanıyor muyuz?

Birkaç hafta önce gerçekleşen gala programıyla birlikte Çin’de Türk Kültür Yılı etkinlikleri resmen başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Çin Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanı Cai Wu’nun ev sahipliğindeki açılış gecesi sadece başlangıç.

2013’ün ilerleyen günlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çin çıkarması sürecek. Sadece opera-bale, sergi, konser değil İskender Pala’nın “Katre-iMatem” kitabının Çince’ye çevrilmesi gibi gelecek yıllara da kalacak projelerle, diplomatik ve ekonomik girişimlerle Çin’de Türk Kültür Yılı değerlendirilecek.

Böylece Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip en kalabalık ülkesinde tanıtılacak. Peki biz Çin’i yeterince tanıyor muyuz?


Yer bakır gök demir

Bakan Ömer Çelik ile birlikte çıktığımız Çin yolculuğunda, detaylı gözlemler yapma fırsatı buldum. İşte özeti…

Öncelikle başkent Beijing’de bulunduğumuz günlerde gökyüzünde ne bulutları ne de maviliği görmek mümkündü. Nedeni, ağır sanayi kaynaklı hava kirliliği. Güneş sadece yuvarlak bir ışık odağı gibi algılanabilirken, gökyüzü gri bir duvara benziyordu. Ayrıca başkentlilerin bu duruma daha fazla katlanamayıp kendini bir deniz kıyısına atma özgürlüğü de yok. Zira Çin’de her şey gibi taşınmak da Çin Komünist Partisi yönetimindeki devletin iznine bağlı. Ve gökyüzünü özlemek bu izni almak için fazla romantik bir bahan olabilir!

Beijing’in 20milyonluk nüfusu, her günü 15 ayrı metro hattında evden işe işten eve yetişme telaşıyla yaşıyor. Son yıllarda bisikletliler de motosiklete terfi ediyor. Yaşlılarsa park ve meydanlarda sabah sporu yapıyor. Dört şeritli yollarda trafik hep adım adım.
Bu genel manzara dışında neyi aradığınıza bağlı olarak komünistlerden en vahşi kapitalistlere, gecekondudan gökdelene, taklit üründen en lüks mağazalara herkese göre bir Çin bulunduğu söylenebilir.


Çin’e dair yeni bilgiler

Aylık yayınlanan “girişim, inovasyon, yönetim” dergisi Optimist’in nisan sayısında kapak konusu Çin. Geniş dosyadan bazı satırbaşlarıysa şöyle…

Çin eğitime büyük yatırım yapıyor. Ülkede 2200 yükseköğretim kurumu bulunuyor. 513 milyon Çinli internet kullanıcısı var. Nüfusu ve büyüme hızı düşünüldüğünde, küresel güçler Çin’e karşı tehdit fırsat ikileminden çıkarak “karşılıklı fayda” çerçevesinde ilişkilerini geliştirmeye odaklanıyor.

Küresel krizle beraber ihracat odaklı büyüme modeline alternatif yaratmaya çalışan Çin, yatırım odaklı modelde de aradığını bulamayıp dümeni Ar- Ge’ye çeviriyor. Dünyanın dev şirketlerinin inovasyon merkezlerini Çin’e kaydırmaya başlaması, ülkeyi bir yaratıcılık merkezine dönüştürebilir.

Dergi, Çin’de tanınmak ve ilişkileri kuvvetlendirmek için önde gelen bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bir “Chinatown” (Çin mahallesi) olmasını öneriyor. Zira bu, Çin’le daha sıkı bir iletişim kurabilmek demek.

Gelecek 20 yılda 500 milyon Çinlinin kentlere göç etmesi bekleniyor. Yani yarım milyar yeni tüketici…


Yasak Şehir’den Kutsal Barış Kapısı’na

Türklere karşı inşa edilmiş Çin Seddi’nin koruması altındaki Beijing’in kalbinde, yabancılara ve asiller sınıfına dahil olmayan Çinlilere yüz yıllarca yasak kalmış Eski Şehir var. Başka bir ifadeyle Yasak Şehir…

Bugün resmi adıyla Kışlık Saray Müzesi olan Yasak Şehir, imparatorluk bahçesindeki yapay tepede kullanılmış toprağın çıkarılmasıyla oluşturulmuş bir su kanalıyla çevrili. Gücü simgeleyen ejderha figürünün süslediği saray, surlar içinde 9 bin 999 odadan oluşuyor.

Sarı renk gibi 9 rakamı da imparatorluk simgesi. 10 sayısı bütünlüğü, dolayısıyla Tanrı’yı simgelediğinden, yeryüzündeki en yakını imparator için 9 uğurlu rakam. Yasak Şehir’de bugüne dek 9 bin 995 oda kayda geçmiş ama 4 oda kayıp. Geçmiş rejimi simgeleyen Yasak Şehir’in kuzey kapısı, bugünkü rejime yani Çin Halk Cumhuriyeti Parlamento Binasına, Ulusal Devrim Müzesi’nde Mao’nun anıtmezarına açılıyor.

Haber: Yıldız Yazıcıoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir