Kış boyunca cildimize çok daha özen göstermeliyiz. Bu da hepimizin uygulayabileceği birkaç ufak adım ve değişiklikle mümkün.

Artık kabul edelim, sonbahar kapıda ve kış yaklaşıyor! Belki bir kısmımız artık havalar serinlesin diyorsak da, biliyorum ki çoğunluk kış sevmeyenler kategorisinde. Cildimiz de öyle…

 

 


Nemlendirici losyon ve yağ kullanın

Cildimizi nemlendirmenin en basit yolu, yaz aylarına oranla daha yoğun içerikli bir nemlendirici ve ona destek olarak yağ kullanımıdır. Soğuk havalarda vücudumuza daha fazla yağ almamız gerekir çünkü yağlarla zenginleştirilmiş ürünler, suyu tutup, nemin daha derin katmanlarda hapsolmasını sağlayarak, adeta bir bariyer görevi görür. Bu aşamada size şahane bir tavsiyemiz olacak: Mısır’dan çıkan müthiş bir iksir – Egyptian Magic.

 

 


Egyptian Magic, geçtiğimiz senelerde, yabancı dergilerde sıkça gördüğümüz ve yurt dışında oldukça popüler olan, ünlülerin yanı sıra moda ve güzellik endüstrisinin önde gelenleri arasında da efsane olmuş bir krem. Aynı zamanda cilde verdiği doğal ışıltıyla profesyonel makyaj artistlerinin de vazgeçilmezi. En önemli özelliklerinden birisi, doğallığın mumla arandığı bu dünyada, içeriğinde herhangi bir katkı maddesi, koruyucu kimyasal, paraben ve genetiği değiştirilmiş hiçbir hammadde olmayışı. İçeriğinde sadece zeytinyağı, bal, bal mumu, arı sütü, arı propolisi ve arı poleni bulunuyor. 


Kate Hudson, Giselle Bunchen, Cameron Diaz gibi bir çok Hollywood yıldızı da ürünün fanları arasında. Türkiye’de raf satışı yok, ancak online olarak sipariş edebilir, yurtdışına gittiğinizde alabilir, ya da bir tanıdığınızdan getirmesini rica edip, deneyebilirsiniz. Özellikle soğuk kış ayları için birebir! Edinip bir deneyin deriz. Bizden söylemesi…


Sıcak banyoları azaltın!

Soğuk havalarda yapılan uzun ve sıcak banyolar bizim de en keyif aldığımız şeyler arasında. Özellikle buz gibi soğukta, yorgun argın işten eve döndüğümüzde kendimizi sıcak suyun kollarına bırakmak eminim çoğumuz için büyük bir motivasyon kaynağı. Ancak bu sıcak banyo keyfi bizi harika hissettirse de özellikle soğuk havalarda sıcak suyun cildimizi daha da kurutmak gibi olumsuz bir etkisi var. Kış aylarında daha ılık ve kısa banyolar yapıp, hatta mümkünse banyo suyuna yağlı maddeler ilave ederek cildinizi besleyebilirsiniz. Ilık duş fikri kulağa çok cazip gelmese de, mutlu ve sağlıklı bir ciltle soğuklarda daha iyi hissedeceğinize garanti veriyoruz.

 


Güneş koruyucunuzu unutmayın!

Son senelerde hepimiz cildimizi güneşten yaz-kış korumamız gerektiği bilincine ulaştık. Kış aylarında da tenimizi güneşten korumak, en az yaz aylarındaki kadar önemli. Güneş koruyucular cildimizi kış güneşinin hasarlarından koruduğu gibi, alta uyguladığımız krem ve serumu cildin derinlerine hapsederek etkisini arttırır ve ömrünü uzatır. Kışın en az 15 UV koruması olan ürünleri açık havaya çıkmadan yüzünüze uygulamalısınız. 

 


Kozmetik ürünlerinizi gözden geçirin!

Kış aylarında cildi nemli tutmanın önemini yukarıda vurguladık. Ancak bunun yolu sadece kullandığımız nemlendirici krem ve yağlardan geçmiyor. Aynı şekilde yüzümüze sürdüğümüz makyaj malzemelerimizin de nemlendirici özellikleri olmasına ve cildimizi kurutmamasına dikkat etmeliyiz. Alkol ya da diğer kurutucu bazlı ürünlerden uzak durup, yağ bazlı ürünler kullandığımızda daha sağlıklı ve parlak bir cilt elde edebiliriz.

 


Yediklerinize dikkat edin!

Son olarak, cildimizi sağlıklı ve nemli tutmanın en önemli adımlarından biri de  yediklerimizden geçiyor. Yediklerimiz de cildimize sürdüklerimiz kadar önemli. Artık hepimiz bol su içmenin vücudumuz, cildimiz ve sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. İçtiğimiz suyun dışında, vücudumuza aldığımız besinlerle de bunu desteklememiz gerekiyor. Cildimizi içten dışa beslemenin en önemli yollarından biri de günlük hayatımızda bolca faydalı yağ tüketmek. Son dönemde adını sıkça duyduğumuz ve artık ülkemizde de yaygın olarak bulunan hindistan cevizi yağı, avokado ve tabi ki fındık tüketmek vücudumuza yapacağımız en büyük iyiliklerden olacaktır. Mesela her sabah kahvenizin içerisine 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı katarak hem güzel bir aroma elde edebilir, aynı zamanda da bir çok açıdan çok faydalı bir yağ kaynağını bünyenize dahil etmiş olursunuz. 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir