Çakraların vücudunuzda bulunduğu bölgeler ve hayatınızı yönettiği alanlar…


1. Muladhara (Kök Çakra)

Kuyruksokumunun bulunduğu bölgede bulunan Kök Çakrası, cinsel organları, böbrekleri, omuriliği ve hücreleri etkiler. Rengi koyu kırmızıdır ve toprak elementiyle ilişkilidir. Dünyada var olma ile ilgili temel ihtiyaçları yöneten enerji merkezidir, fiziksel enerji ve hayatta kalma duygusunu harekete geçirir. Korku hissi, kök çakrasını bloke eden duygudur.


2. Swadhistana (Sakral Çakra)

Göbeğin altında yer alır. Rengi turuncudur, su elementi ile ilişkilidir. Üreme organlarını, böbrekleri, ve karaciğeri etkiler. Cinsel içgüdüleri ve arzuları ve ilişkilerimizdeki varlığımızı yöneten enerji merkezidir ve suçluluk duygusu bu çakraya zarar verir. Gerçekleri kabullenmek ve kendini sevmek, kendini affetmek; sakral çakrayı besler.


3. Manipura (Göbek Çakrası – Solar Pleksus)
Göbek deliği civarında yer alan göbek çakrasının rengi sarıdır. Sindirim sistemini etkileyen göbek çakrası, kişinin kendi kişisel gücünü temsil eder ve ateş elementiyle ilişkilidir. Kendini sevmek ve kabullenmek, utanç duygusundan arınmak Manipura’yı besler.


4. Anahata (Kalp Çakrası)

Gövdenin ortasında, kalbe yakın bir yerde bulunan kalp çakrası sevgi, tutku ve özgüven duygularımızla ilişkilidir. Kayıp, yas ve üzüntü gibi duygular bu çakrayı bloke ederek enerji dengemizi bozar. Bu olumsuz duyguları kabullenip sevgiye yer açmak, kalp çakrasını besler. Hava elementiyle bağlantılı olan Anahatanın rengi yeşildir.


5. Vishuddha (Boğaz Çakrası)
Boğazda bulunan Vishouddha Çakra, gerçeklerle beslenir ve yalanlarla bloke olur. Rengi mavidir. Kişinin kendini ifade edebilme yeteneğiyle de ilişkilidir. Ense, boyun, ses telleri ve boğaz ile ilgili sıkıntılar ile tiroid hastalıkları, boğaz çakrasının kapalı olduğu durumlarda ortaya çıkar. Kendi varlığımızla ilgili kabullenişler ve kendimizi özgürce ifade edebilmek, boğaz çakrasını besler.


6. Ajna (Alın – Üçüncü Göz Çakrası)
İki kaşın ortasından biraz yukarıda, alında bulunan Ajna Çakrası içgüdüler, ruhani gelişim, sezgiler ve içgörü ile ilişkilidir. Rengi çivit mavisidir. Fiziksel olarak hipofiz bezini gözleri, beyni ve sinir sistemini etkiler. Kişinin kendisiyle ilgili söylediği yalanlarla zarar görür.


7. Sahasrara (Tepe Çakrası)

Başın tepesinde, taç şeklinde bulunan enerji merkezidir. Kozmik bilinci ve ilahi temsil eder. Rengi eflatun ve beyazdır, bin yapraklı lotus çiçeği ile ifade edilir. Evrendeki konumumuzu keşfedip dünyevi bağlarımızdan arındığımızda tamamen açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir