Amateur

Bunamayı engellemek için neler yapabilirsiniz?

Bunamayı engellemek için neler yapabilirsiniz?
Araştırmalara göre bunama başladıktan sonra tedavi etmek için bir yöntem olmasa da bunamayı önlemek için yapılabilecek birçok şey var.
 
Kilonuza dikkat edin
Diyabet ve orta yaş obezitesi ilerleyen yaşlarda bunama olasılığını artırıyor. Bunların yanı sıra yüksek tansiyon ve kolesterol de kesin olmamakla birlikte bunamayı tetikleyen faktörler olarak biliniyor. Orta yaşlarda kilo kontrolünü sağlamak  ve kalp damar sağlığına önem vermek bunama olasılığınızı azaltır, diyor uzmanlar.
 
Sigara içmeyin
Sigara içmek, beyne uzun vadede hasar verir. Bilim adamlarına göre sigara içmek ilerleyen yaşlarda insanların bilişsel olarak gerilemesine sebep oluyor. Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre de orta yaşlarında günde iki paketten fazla sigara içen insanların içmeyenlere kıyasla ilerleyen yıllarda bunama olasılığı daha fazla.
 
Hareket edin
 
Birçok araştırma gösteriyor ki düzenli fiziksel aktivite, hatta bazı durumlarda yürüyüş yapmak gibi basit egzersizler yapmak, ilerleyen yaşlarda zihinsel yetileri korumaya yardımcı oluyor. Hareket etmek özellikle yaşı daha ileri olan insanlar bir hayli önemli.
 
Yapılan bir araştırmaya göre ilerleyen yaşlarda düzenli bir egzersiz yapan insanların bilişsel işlevlerinin zamanla daha geliştiği gözlemlenmiş. Fakat gençlerin dikkat etmesi gereken bir nokta var o da kafalarına darbe alıp, travma geçirebilecekleri boks ve hatta futbol gibi sporlardan uzak durmak. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki orta şiddetteki travmalar bile bunama olasılığını oldukça artırıyor.   
 

 
Bilişsel egzersizler yapın
Araştırmalara göre, daha uzun yıllar eğitim alan insanların bunama olasılığı daha düşük. Ayrıca yaş ilerledikçe yeni şeyler denemek bunama olasılığını azaltmakta oldukça etkili. Bulmaca çözmek, yeni hobiler edinmek ve yeni aktivitelerde yer almanın sinir koruyucu etkileri olduğu düşünülüyor.
 
Sosyal olun
Yaş ilerledikçe yeni kurslara katılmanın ve  gönüllülük faaliyetleri göstermenin bunamayı engellemeye yardımcı bir etkisi olduğu kanıtlanmış. Ayrıca araştırmalara göre ileri yaşlarda geniş sosyal bağlantıları olan insanların bilişsel yetenekleri daha kuvvetli ve bunama riskleri daha azmış.
 
Akdeniz diyeti uygulayın
Yapılan birçok araştırmaya göre Akdeniz diyeti uygulamak yani, az miktarda et, bol miktarda tahıl, sebze, balık, kuruyemiş ve zeytinyağı tüketmek kan basıncını düzenlediğinden dolayı bunama riskini azaltmada oldukça etkili.
 
Normal bir uyku düzeni oluşturun
Kronik uykusuzluk gibi uyku bozuklukları ierleyen yaşlarda bilişsel yetilerin azalmasına sebep olabilir. Bilim adamları uyku sorunlarının veya düzensiz uyumanın bunamaya nasıl etki ettiğini tam olarak anlayamasalar da uyku problemleriyle başa çıkmak için adımlar atmak bunama riskinizi azaltabilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir