Selin Özavcı’dan hafta sonu önerileri…


Yeme – içme
Haftanın mekân önerisi, yemek keyfinin yanında sakin bir ortam ve manzara da arayanlar için… Yeni sezonla birlikte konsepti ve mönüsü de yenilenen La Boom Emirgan. Dünya mutfağı lezzetleri ve mevsimlik kokteyller iddialı…

2010 yılından beri dünyanın en iyi 50 restoranı arasında ilk 3’te yer alan Osteria Francescana’nın dünyaca ünlü 3 Michelin Yıldızlı İtalyan şefi Massimo Bottura, 17 Aralık 17.00’de, Ristorante Italia’da; ilk kitabı ‘Sıska Bir İtalyan Şef’e Asla Güvenmeyin’i imzalayacak. Meraklısına…

Vazgeçilmez tutkulardan biri olan çikolatayla daha bir haşır neşir olmak isteyenler, önerimiz size… Mövenpick Hotel Istanbul, yılbaşı çikolataları yapımı kursu düzenliyor. Kurs çalışmasında bugün 15.00-18.00 saatleri arasında çikolata eritme, saklama ve işlemeyle ilgili teknik bilgilerin yanı sıra ganaj, trüf çikolata ve lolipop çikolata yapımı öğretilecek.

Renaissance Istanbul Bosphorus Hotel, “7 Hafta 7 Bölge” isimli yemek festivalinde, bu hafta Ege lezzetlerini sunuyor. Enginar dolması, zeytinyağlı hindi bağ, zeytinyağlı bamya ve daha neler neler, 212 Restaurant’ta sunuluyor.


Sahne sanatları / tiyatro
19.yüzyıl Alman bestecisi Richard Wagner tarafından 1868’de yazılmış ve bestelenmiş üç perdelik ‘Nürnberg’in Usta Şarkıcıları’, Metropolitan Opera’nın sahnesiyle Cinema Pink’te, 19.00 itibarıyla New York’la aynı anda izlenebilecek. Gösterim, 6 saat sürecek.

Geleneksel tangoyu modern tekniklerle birleştiren dünyanın önde gelen dansçılarından Ivan Terrezas ile Sara Grdan, Tangojean’de meraklıları için bugün bir atölye çalışması gerçekleştiriyor.

Flamenkonun prensleri olarak anılan, 7 kardeşten oluşan dans topluluğu Los Vivancos; 7 Hermanos ve Aeternum isimli gösterilerinden en çarpıcı anlara yer verdikleri ‘Best Of’ programıyla 16-17 Aralık Ankara MEB Şura Salonu ve 19-20 Aralık’ta İstanbul Cemal Reşit Rey sahnesinde olacak.

Usta yazar Aziz Nesin’in 99. yaşı, Zübük isimli eseriyle kutlanıyor. Tiyatrokare ve Nesin Vakfı işbirliğiyle sahneye konulan oyun, 15 Aralık Pazartesi günü, 19.30’da Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi sahnesinde.

Dünyanın en önemli klasik bale topluluklarından Saint Petersburg Bale Topluluğu, iki ölümsüz eser Kuğu Gölü ve La Bayadère ile 19 – 21 Aralık’ta TİM Show Center’da sahnede.


Sergi
Türkiye’de 30. sanat yılını dolduran ressam Ramuş İpek, kendine has renk anlayışıyla doğanın coşkusunu tuvallerine yansıttığı Çıplak Gerçeklik isimli son kişisel sergisini, 11 Aralık 2014 -10 Ocak 2015 tarihleri arasında Galeri İdil’de gerçekleştiriyor.

Laleper Aytek’in Non Paris başlıklı 14. kişisel sergisi, 17 Aralık 2014’te İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde açılıyor. 31 Ocak 2015’e kadar açık kalacak olan sergide fotoğrafçının Paris’te 2 yıl boyunca sürdürdüğü fotoğraf çekimlerinden 63 siyah-beyaz fotoğraf yer alıyor. Sergiyle birlikte fotoğrafçının Non Paris adlı bir fotoğraf albüm kitabı da aralık başında yayımlanmış olacak.

Siemens Sanat tarafından düzenlenen Sınırlar ve Yörüngeler, 15-16 Yarışması’nda dereceye giren 18 sanatçının eserleri, 30 Aralık’a kadar Depo’da sanatseverlerle buluşuyor.

Vans Türkiye Kaykay Takımı gerçekleştirdikleri Tour by Vans II adlı fotoğraf sergisi, 21 Aralık’a kadar Kadıköy Moda’daki Bant Mag. sergi alanında görülebilir.

Feridun Oral’ın Catrospektif isimli sergisi, 10 Ocak tarihine kadar Galeri Selvin’de görülebilir.


Çocuklar için
Dünya üzerinde 135 kentte 8 milyondan fazla insana ulaşan, görme engellilerin hayatlarını deneyimleten Karanlıkta Diyalog Sergisi’nin çocuk atölye çalışmaları, bugün ve yarın 14.00-16.00 saatleri arasında Trump Alışveriş Merkezi’nde olacak. Çocuklar bu atölyelerle; dokunma duyularına güvenmeyi, yönergeleri doğru aktarmanın ve dinlemenin önemini kavrayacaklar.

Çocuklar bugün, Akmerkez’de yeni yıl süslemeleri yapacak. Kumaş, kurdele, tüller ve daha birçok materyalle kapı çelengi; bir diğer aktiviteyle ise sihir seti hazırlayacaklar. 12 farklı sihir numarasıyla hazırladıkları, kendilerine ait özel sihir şovlarıyla arkadaşlarını ve ailelerini eğlendirecekler. Etkinlik saatleri: 13.00-15.00 / Kapı Çelengi, 15.00- 17.00 / Sihir Seti

Dünyanın en başarılı buz pisti gösterilerinden Buz Devri Canlı, 6-7-8 Şubat tarihlerinde Pozitif Live imzasıyla Volkswagen Arena’da çocuklarla buluşuyor. Müzik, dans, akrobasi, yüksek teknoloji ve canlı müzikal şovu birleştiren gösterinin biletleri satışa çıktı, şimdiden edinmeli!

Keman sanatçısı ve akademisyen Dr. Erman Türkili ile çocuklara yönelik müzik atölyeleri, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde başladı. Ebeveynlerin de katılabileceği 13 ve 20 Aralık’taki atölye çalışmalarında çocuklar piyano, keman, gitar, arp, flüt ve viyolonsel gibi çok sesli müziğin temel çalgılarını tanıyacak. 15.00’teki atölye 7-11 yaş arası çocuklara hitap ediyor.

Capitol Alışveriş Merkezi’nin yeni yıl dekorasyonu hazır. Masal kahramanlarından oyuncaklara sadece çocukları değil herkesi mutlu edecek Oyuncak Fabrikası yolculuğundaki ilk duraklardan biri Lego City aktivite alanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir