Cowgirl

Bir devin acı sonu

Bir zamanlar piyasa değeri 160 milyon doları aşan sosyal paylaşım sitesi Digg, sadece 500 bin dolara Betaworks şirketine satıldı. Bu rakam, 18 ay içinde değerini bir milyar dolara çıkaran Instagram’ın 0.0005 katına eşit.

New York merkezli Betaworks şirketi, dün yaptığı açıklamada Diggden geriye ne kaldıysa satın aldığını duyurdu. Betaworks, satın alım hakkında bir açıklamada bulunmazken, şirketin CEOsu John Borthwick, yeniden yapılandırılacak olan Diggin de başına geçecek.

İlk olarak Wall Street Journalın duyurduğu ve 500 bin dolar karşılığında gerçekleştirildiği belirtilen satın alım, Diggin son altı yılda elde ettiği 45 milyon dolarlık gelirden de geriye bir şey kalmadığına işaret etti.

Diggin CEOsu Matt Williams, WSJde belirtilen rakamın doğru olmadığını öne sürdü. New York Timesa açıklamada bulunan Williams, Diggin, 500 bin dolardan çok daha fazla bir fiyata, milyonlarca dolara satıldığını belirtti ancak kesin bir rakam vermedi. Blog sayfasında da bir açıklama yapan Williams, satışın, Diggi ilk günlerine döndürmek için yapıldığını ifade etti.

500 bin dolarlık teklif, 18 ayda piyasa değerini bir milyar dolara çıkaran, Nisan ayında Facebook’un satın aldığı fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’ın değerinin sadece 0.0005 katına eşit.

Googleın ortaklarından olan ABDli ünlü internet girişimcisi Kevin Roseun kurduğus Digg, Roseun 2006 yılında BusinessWeekin kapağına çıktığı günlerde son derece popülerdi. Kapakta yer alan Bu çocuk 18 ayda nasıl 60 milyon dolar kazandı ifadesi, Diggin o günlerdeki piyasa değerine işaret ediyordu.

Digg, 2008 sonbaharında Greylock Partners, Highland Capital Partners ve diğer finansal yatırımcıların desteğiyle piyasa değerini 164 milyon dolara kadar çıkardı. Ancak sonraki yıllarda sosyal medya alanındaki rekabete ayak uyduramayan Digg, birçok defa satılacağı yönündeki haberlerle gündeme geldi. Bu iddialardan en akılda kalanı, Googleın 2008 yılında teklif ettiği 200 milyon dolardı. Ancak anlaşma hiçbir zaman sağlanamadı.

SOSYAL MEDYA LİDERİYDİ
Kullanıcıların en beğendiği hikayeleri oyladıkları ve en beğenilen hikayenin ana sayfada yer aldığı Digg, bir zamanlar ABDde internet trafiğini kilitliyordu. Ancak 2010 yılında sitenin tasarım değişikliğiyle birlikte hikayelerin yayımlanmasını kullanıcıların elinden alarak yayımcıların eline vermesi, büyük eleştirilere neden oldu. Digg, bu noktadan sonra popülerliğini büyük ölçüde kaybetti.

Facebook, Twitter ve özellikle kendi içeriğine çok benzeyen Redditin giderek güçlemesiyle sosyal medyadaki nüfuzunu yitiren Digg, sunduğu kategori sayısını fazlasıyla artırdı anca Aralık 2011de ziyaretçi sayısında Redditin gerisine düştü.

Bitly (link kısaltma) ve Chartbeat (sitelere özgü analiz) gibi sitelerin kurucusu olan Betaworksün, Diggi, Twitterın rakibi olarak gösterilen News.me gibi bir haber, blog sitesine çevirmek istediği söyleniyor.

SONU KİMSEYİ ŞAŞIRTMADI
Diggin yedi yıllık ömründe neredeyse sona gelmiş olması, kurucusu Kevin Roseu bile şaşırtmadı. Rose, Mart 2011de şirketi terk etmiş ve Googlea katılmıştı.

Wired sitesi, Diggin hazin sonu hakkında şu yorumu yaptı: Bir zamanlar Googleın 200 milyon dolar teklif ettiği Digg, efsane rap sanatçısı Tupac Shakurun Coachella müzik festivalinde 3D hologram teknolojisiyle canlandırılması için harcanan paraya satıldı. Dürüst olmak gerekirse, Tupac, Diggin şu anki halinden çok daha canlıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir