“Daha mutlu bir bebek ve bebeğininin ihtiyaçlarını karşıladığından emin daha az stresli bir siz” için bebeğinizle bağ kurmanın yolları.


Ten tene temas
Bebeğinizle bağ kurmanın en iyi yollarından birisi ten tene temastır. Günde bir kaç kez bunu yapmalısınız, en güzel zamanlama elbette emzirme zamanları olacaktır. Babanın da bebeğinizle aynı şekilde bağ kurmaya çalıştığından da ayrıca emin olun, sonuçta bebeğinizin her iki ebeveynle de bağ kurması gerekmektedir.


Bebek taşıma ana kucağı
Farklı alternatiflerle karşımıza çıkan ana kucağı bebek askıları sizin ufaklığınızla kuracağınız bağ için oldukça uygun bir yöntem. Üstelik bu sayede bebeğinizi kendinize mümkün olduğunca yakın ve güvenlikte tutarken elleriniz de serbest ve başka şeylerle ilgilenmeye hazır olur.


Beslemek
Eğer emziriyorsanız, zaten bunun bebeğinizle aranızdaki bağ için ne kadar önemli olduğunu keşfetmişsinizdir. Ama biberonla beslenen bebeklerle de beslenme zamanlarında yakınlık kurulabilir. En iyi yolu ise kendi tutabiliyor olmasına rağmen biberonunu sizin tutmanız. Ve bir yandan onunla kısık sesle konuşmayı unutmayın.


Beraber uyumak
İşte tartışmalara açık olan bir bağ kurma yöntemi. Bir kısım insan bu fikre kesinlikle karşı olsa da bebeğinizle bağ kurmanız için etkili ve keyifli bir yoldur. Eğer bu yöntemi uygulamaya karar verirseniz kimi güvenlik tedbirlerini de elden bırakmamanız gerekiyor.


Ağlamalarını öğrenin
Bebeğinizle yakın bağ kurmanın en iyi yollarından bir diğeri ise ağlamalarını yorumlayabilmek ve bu doğrultuda ihtiyaçlarını doğru karşılamaktır. Anne olmayanlara tuhaf gelebilir ama anneler bilir ya da öğrenir ki bebekler farklı şeyler anlatabilmek için farklı şekillerde ağlarlar.


Bebek masajı
Bebeğinizi rahatlatmak için bebek masajının nasıl yapıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Aslında tek ihtiyacınız olan biraz bebek yağı ve yumuşak okşamalardır. Bacaklarını, kollarını, sırtını ve kafasını hafif hafif ovarak onu keyiflendirebilir ve ayni zamanda aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.


Programda denge
Stresli bir anne stresli bir bebek demektir, o yüzden gündelik programı mümkün olduğunca dengede tutmaya çalışın. Bebekler annelerinin gerginliğini hisseder ve bu aranızdaki bağ için çok da iyi olmayacaktır. Birlikte kaliteli zaman geçirmelisiniz, diş etkenler tarafından bozulmasına izin vermeyeceğiniz zamanlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir