Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret eden, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici seçim barajının düşürülmesini istediğini söyledi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, beraberinde bulunan Divan Üyeleri ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahramana hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.Mecliste gerçekleşen görüşmede, Destici Meclis Başkanı İsmail Kahramana hayırlı olsun dileklerini iletti. Yapılan Anayasa değişikliğinin üzerinden 7 aydan fazla bir süre geçmiş olmasına karşın Uyum Yasaları olarak nitelendirilen düzenlemelerin önemli bir kısmının henüz Meclise sunulmadığını ifade eden Destici, partisinin hazırlamış olduğu Uyum Yasaları görüşlerini şöyle sıraladı:

SEÇİM BARAJLARI KALDIRILMALIDIR

Mevcut sistem yerine 600 milletvekilinin 500 tanesi Daraltılmış Bölge Sistemi ile seçilmeli ve bu yolla seçilecemilletvekilleri siyasî partilerce ön seçimle belirlenmeli, tercihli sistemle de seçilmelidir. 100 milletvekili ise;  Türkiye milletvekili olarak seçilmeli ve bunlarda partilerce merkez yoklaması ile belirlenmelidir.  Bölgeler ve illere göre milletvekili sayıları tespiti illerin nüfus sayıları esas alınarak değil Yüksek Seçim Kurulunca açıklanan seçmen sayılarına göre yapılmalıdır.Seçim dönemlerinde propaganda imkânları âdil hâle getirilmelidir. Siyasi partilere yapılan hazine ve seçim yardımı ya tamamen kaldırılmalı ya da anayasanın eşitlik ilkesi ve hakça tanımına uygun olarak yeniden düzenlenmelidir.

MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIKLARI SİYASİ FAALİYETLER VE KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI HARİCİNDE KALDIRILMALIDIR

16 Nisan’da yapılan referandum da kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 1.maddesinde, Anayasa’nın 9. maddesinde düzenlenen Yargı Yetkisinde ilkesel bir ekleme yapılması önerilmiş ve Yargı yetkisinin, bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılacağı kararlaştırılmıştır. Buna göre; Yargının bağımsızlığı ilkesi yanına ‘tarafsızlığı’ ilkesi de eklenmiştir.

Destici ayrıca TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile pek çok noktada fikir birliği içerisinde olduklarını gördüğünü ifade etti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Divan Üyelerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyet dile getirdi.

TBMM Başkanı Kahraman ise, Şuan Mecliste bütçe görüşmelerinin olduğunu 22 Aralıktan sonra Meclisin gündemine Uyum Yasalarının geleceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir