“Arı sokunca ne olur? Arı sokmasında ne yapılır? Arı sokmasına ne iyi gelir?” Arı sokması durumunda yapmanız gerekenler haberimizde!

Arı sokmalarında ilk anda müdahale etmek çok önemlidir. Çünkü arının iğnesi içeride ne kadar uzun süre kalırsa, zehrini o kadar çok bırakır. Kızaran alanda ilk olarak siyah bir nokta arayın. Bunu tırnak ucunuzla ya da kredi kartı gibi ince ve sert bir materyal ile kazıyın. Siyah noktayı dağıtmamaya özen gösterin çünkü her ne kadar çok oynarsanız, zehir o kadar çok yayılır. Siyah nokta arının iğnesidir. İğneyi çıkardıktan sonra bölgeyi su ve sabunla yıkayın. Sonrasında buz kalıplarını bir torbaya koyarak üzerinde 15 dakika bekletin. Eğer buz kalıbı yoksa, dondurucuda bulunan sebze veya meyve paketlerinden yani donmuş herhangi bir şeyden yararlanabilirsiniz.

Karbonat ve su karışımını bölgeyi rahatlatmak ve zehrin bir kısmını dışarı atmak için uygulayabilirsiniz. Sokulan yerin ağrısı birkaç saate azalır. Fakat şişme ertesi gün ve ondan sonraki gün daha da artabilir.


Unutmayın!

Arı soktuktan sonra kızarıklık geçene kadar buz veya donmuş bir şeyler koymaya devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir