Anal

Annelik yolculuğu eğlenceli olduğu kadar zorlayıcı da olabiliyor. Anneler bu yolda bazen kimseye çaktırmadan mücadeleler veriyorlar.

Annelik yolculuğu eğlenceli olduğu kadar zorlayıcı da olabiliyor. Anneler bu yolda bazen kimseye çaktırmadan mücadeleler veriyorlar.
Ebeveynlik zevkli olduğu kadar zorlayıcı bir sorumluluktur da ve annelerin kendilerine sakladığı pek çok mücadele verdiği söylenebilir.
 
Çocuklar arkadaşlarıyla etrafta koştururken, okulla ya da oyun oynamakla meşgulken annelerinin nasıl bir mücadele içinde olduğunu fark etmezler. İşte annelerin öyle herkese anlatmadığı derin mücadeleleri:

1- Ebeveyn ve arkadaş arasındaki ince çizgide yürümek zorunda kalır
Bir anne, çocuklarının yüzlerinde sıcak gülümsemeler görmek, onlarla birlikte eğlenmek ve her türlü konuda konuşabilmekten fazlasını istemez. Zaman zaman dünyadaki en iyi arkadaşınız olurlar ama büyüdükçe bazı konuları sadece gerçekten yakın hissettiğiniz arkadaşlarınızla paylaşacağınızın da farkındadırlar. Bir annenin öncelikli görevi, sizi iyi bir insan olarak yetiştirmek ve buna yardımcı olacak bir değer sistemi, sağlıklı alışkanlıklar ve beceri tabanı yaratarak hayatta başarılı olmanızı sağlamaktır. Bu bazen onun diğer tarafta görünmesine sebep olabilir; disiplin ve iyi eğitim bunu gerektirir. 
 
2- Sizin sevinç, üzüntü ve öfkeleriniz yüzünden binlerce gözyaşı döker
Size hamile olduğunu öğrendiği günden itibaren, anneniz inişli çıkışlı bir duygu dalgalanmasına yakalanır. Bunun nasıl bir şey olduğunu kendiniz bir ebeveyn olana kadar anlayamazsınız.
 
3- Normal bir kadından bir süper kahramana dönüşür
Kadın, anne olduktan sonra, bir süper kahraman gibi davranmaya başlar. Sürekli potansiyel tehlikelere dair etrafı tarar; etraftaki şüpheli şahısları göz hapsinde tutar, evdeyken güvenliğin tam olduğundan emin olmak ister, hatta oyun parkındayken diğer çocukların size nasıl davrandığını sürekli kontrol etmekten kendilerini alıkoyamaz. Bu onların kitaplardan ya da videolardan öğrendiği bir şey değildir, zihinsel kayma kendiliğinden oluşur.
 
4- Verdiği tavsiyelerin çoğunu dırdır olarak algılayacağınızı bilir
Çocuklara bazı ciddi hayat dersleri vermek önemlidir. Deneyim yoluyla kazanılmış tüm bilgi ve bilgelik, çocukların gelişimi için sağduyu ile beslenen öğütlere dönüştüğünde, bunlar her zaman açık kollar ile karşılanmaz. Çocuklar, mızmızlanır, yaygara koparır ve genellikle tüm süreci zorlaştıracaklardır ama anneler gerekli derslerin alındığından ve iyi alışkanlıklar geliştirildiğinden emin olana kadar yılmazlar. Anneler, çocukları tam potansiyeline ulaşana ve iyi insanlar olana kadar, kötü adam rolünü oynamaktan çekinmezler.
 
5- Aynı çizgi filmleri ezberleyene kadar tekrar tekrar izler
Çocukken en büyük mutluluklardan biri, her şekilde mükemmel olan ve keyif alınan çizgi filmleri keşfetmektir. Bu dönemde, çocuklar her türlü video, tv şovu, çizgi film ya da şarkıya kilitlenip, gün boyunca tekrar tekrar izlemek/dinlemek  isteyebilir. Yetişkin bir kadın için bu durum son derece yorucu olabilir  ama anneler bu yükü incelikle sırtlar ve hatta çocukları ile aynı neşeyle karşılamak için ellerinden geleni yaparlar.
 
6- Bütçeyi sizin ihtiyaç ve isteklerinize göre idare eder
Aile gelirinin çok parlak olmadığı dönemlerde bile, çocuklar istedikleri o yeni oyuncağı, şekerlemeleri ya da ayakkabıyı mutlaka elde eder. Anneler, özellikle kendi harcamalarından pek çok fedakarlık yaparak bunu sağlar. Sizin iyi beslenmiş ve iyi giydirilmiş olmanız her şeyden önemlidir. Anneler, iyi fırsatlar ve yenilikçi maliyet düşüren taktikler için her zaman tetiktedir ve herkesi mümkün olduğunca rahat ve mutlu kılmak için verdikleri büyük savaşı size yansıtmazlar.
 
7- Yeni nesile uyum sağlamak için çaba harcar
Çocuğunun sırdaşı olmak, bir annenin memnuniyetle kabul edeceği bir görevdir, ama bu aynı zamanda onun yeni jenerasyon ve sorunları ile ilgili sürekli kendini geliştirmesini gerektirir. Bu bazen kafa karıştırıcı ve yorucu olabilir. Serinkanlı ve anlayışlı bir anne olmak sabır ve bol bol da araştırma gerektirir.
 
8- Sizi eski aile sırları ve sorunlarından uzak tutmaya çalışır
Eğer aile ilişkileri açısından eğlenceli ve rahat bir çocukluk geçirdiyseniz, bu annenize  borçlu olduğunuz anlamına gelir. Hemen tüm aileler, kendi sorunlarına sahiptirler ama bunu çocuklara yansıtmamak gerçek bir başarıdır. Anneler, çocukları ile çalkantılı aile ilişkileri arasında tampon görevi yapar ve çocuklarının surat asmasına ya da boynunu bükmesine sebep olabilecek durumlardan onları korurlar.
 
9- Yanlış yaptığınızda ya da tamamen çuvalladığınızda görmezden gelebilir
 Çoğunuz bir çocuk olarak hiç de fena iş çıkarmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz, hâlbuki gerçek çocukların zaman zaman başa çıkılması oldukça zor canlılar olduğudur. Çocuklarının güçlü bir doğru ve yanlış anlayışı geliştirmek, nasıl davranması gerektiğini öğrenmek sürecinde, anneler son derece sabırlı davranmak zorunda kalır. Çocuklar bir şeyler kırar ve yalan söyleyebilir ya da anneler daha önce nasıl kaçınılması gerektiğini söylediği halde pek çok hata yapabilirler. Yine de bir anne her zaman suçlamalardan ve bazen sert konuşmalardan kaçınır ve kendilerini ne kadar kötü hissettiklerini göstermezler.
 
10- Size destek olmak ve sürekli motivasyon sağlamak için elinden geleni yapar
Çocuklarının ruh halini yüksek tutmak için anneler pek çok farklı yol dener. Anneler bazen zorba görünse de, aslında sürekli moral vermeye çalışıyor ve her zaman ihtiyacınız olan desteği sağlıyor olurlar.
 
11- Sizin önemsiz durumlarınızı dinlemek ve çözmek için kendi problem ve yükümlülüklerini kenara iter
Anneler çok çalışmak zorundadırlar, bir yandan kariyerlerine devam edip aile bütçesine katkıda bulunurken, diğer taraftan evdeki sorumluluğun da büyük kısmını yüklenip, ailedeki herkesin bakımını üstlenirler. Ve günün sonunda, çok yorgun olsalar bile hala sizin problemlerinizi dinlemeye hazırdırlar. Kendi karşılaştıkları gerçek hayat zorlukları ile kıyaslandığında ne kadar naif ve önemsiz olsalar da, bir anne çocuğuna her zaman tüm dikkatini vermeye ve işleri yoluna koymak için yardımcı olmaya hazırdır.
 
12- Öfke nöbetlerini sabırla karşılar ve doğru yolu bulmanızı sağlamak için çalışır
Verdiği tavsiyeler ne kadar iyi ve faydalı olsa da çoğu kez dirençle karşılanır. Çocuklar sık sık öfke nöbeti yaşarlar. Anneler bunu her seferinde sabırla karşılamayı bilirler. Duygusal fırtınalar geçene kadar bekler, ağladığınızda gözyaşlarınızı siler ve omzunu uzatmaktan çekinmez, sakinleştiğinizde ise sizi yılmadan yeniden doğru yola yönlendirmeye uğraşır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir