Tarihi bir olayı oluşturan etmenlerden biri ya da birkaçı değiştirilerek “Ya böyle olsaydı?” sorusuna cevap veren alternatif filmlerini sizin için derledik.


Les Aventures Extraordinaires d’Adele Blanc-Sec – 2010
Yönetmen: Luc Besson
Adele felç geçiren kız kardeşini iyileştirmek için bir maceraya çıkar. Bulabileceği en iyi doktorun ünlü Mısır firavunu Ramses’in doktoru olduğunu öğrenir. Bu sırada ölülere hayat vermenin yolunu araştıran bir profesör devreye girer ve kendini Adele’in macerasında bulur.


Back to the Future II 1989
Yönetmen: Robert Zemeckis
3 filmden oluşan serinin en çok beğenilen filmidir. Alternatif bir 2015 tarihi sunmasıyla dikkat çekmiştir ki doğru isabet ettirdikleri tahminleri de olmuştur. Görüntülü arama, otomatik olarak bağcıklarını bağlayan ayakkabılar bu tahminlerden bazıları…


Fatherland – 1994
Yönetmen: Christopher Menaul
Robert Harris’in Fatherland kitabından sinemaya uyarlanan filmde Hitler II. Dünya Savaşı’nı kazanır. Tarih 1964, başkan Kennedy barış anlaşması imzalamak için Berlin’e gelmek üzeredir. Bu sırada SS subayı March ve Amerikalı gazeteci Maguire korkunç bir gerçeği ortaya çıkarır…


Groundhog Day – 1993
Yönetmen: Harold Ramis
Phil bir sabah uyandığında bir önceki günü tekrar yaşadığını fark eder. Zaman ilerlemeye devam eder ama kahramanımız her sabah aynı tarihe, 2 Şubat’a uyanır. Bu döngüden kurtulmak için çeşitli yollara başvurur. Sistemde sıkışıp kalmışlığı, her günü aynılaşarak yaşamayı anlatan film, yine bu durumdan kurtulma yolunun insanın kendisinde olduğunu gösteriyor.


Inglourious Basterds – 2009
Yönetmen: Quentin Tarantino
Film II. Dünya Savaşı’nı konu alıyor ve Fransa’da geçiyor. İçinde birçok farklı karakter ve hikaye barındıran film, tarihe şaşırtıcı bir alternatif sunuyor ve büyük merak uyandırıyor.


Once Upon a Time in Hollywod – 2019
Yönetmen: Quentin Tarantino
Dizi oyunculuğundan sonra sinema oyunculuğuna devam etmek isteyen Rick Dalton’u dublörü Cliff Booth destekler. Bu sırada Rick’in yaşadığı evin yanına Sharon Tate ve ünlü yönetmen Roman Polanski taşınır. Bu iki komşunun hayatlarını değiştirecek bir gece yaşanır.


The Invention of Lying – 2009
Yönetmen: Ricky Gervais
Romantik komedi türüne de giren film, yalanın ne olduğu bilinmeyen bir dünyada Mark karakterinin yalan söyleyebildiğini keşfetmesini ve değişmeye başlayan dünyayı anlatıyor.


Watchmen – 2009
Yönetmen: Zack Snyder
Alan Moore’un ödüllü çizgiromanı olan Watchmen’in sinema uyarlamasıdır. Hikaye New York’ta yaşanır, yıl 1985. Nükleer savaşa girmek üzere olan Amerikan hükümeti süper kahramanlarla iş birliği yapar. Süper kahramanların ülkenin ve halkın güveliğini sağlamaları Vietnam Savaşı’nın gidişatını da değiştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir