Alanya’da portakal ve limon ağacı katliamı

Türkiye’nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden Antalya’nın Alanya ilçesinde, 32 dönümlük bahçede bulunan 900 portakal ve limon ağacından 787 adedinin kesildiği iddia edildi. Bölgede, ağaç kesimi savcılık kararıyla jandarma tarafından durduruldu.

Demirtaş Mahallesi’nde yaşanan olayda 23 yıldır arazide kiracı olarak bulunan Mehmet Sarıkadıoğlu, mal sahibinin araziyi başkasına kiraya vereceğini söyleyerek kendilerini çıkarmak istediklerini ifade etti. Mal sahibinden süre istediklerini dile getiren Sarıkadıoğlu, tahliye kararını beklemeden dün sabah saatlerinde portakal ağaçlarının kesilmeye başlandığını öne sürdü.

Arazide 23 yıldır kiracı olarak bulunduğunu aktaran Mehmet Sarıkadıoğlu, arazide narenciye üretimi yaptıklarını ifade ederek, “Ağaçların çoğunu biz kendimiz diktik. Her türlü narenciye ağacı var. Çoğunluğu ise portakal. 1 Haziran 2016 tarihi itibari ile mal sahibi, araziyi başkasına kiraya verdiklerini ve bizim çıkmamızı istediler. Biz de süre istedik. Şu anda bahçemizde 60 tona yakın portakal ağaçta duruyor. Avukatımız Ahmet Sezer, mal sahiplerine gerekli ihtarnameyi çekti ve süre uzatımı istedi. Ne olur ne olmaz diye bizde bahçeye iki bekçi koyduk. Ancak tahliye kararını bile beklemeden dün sabah 05.00 sıralarında ellerinde motorlu testere bulunan işçileri gelip portakal ağaçlarını kesmeye başlamış. Bekçiler durumu bize haber verince, jandarmayı uyardık. Ancak o zaman zarfında bu kişiler 787 adet portakal ağacını katlettiler. Savcılık da olaya el koydu” dedi.

“BU YAPILAN HUKUKSUZLUK VE KATLİAM”
Avukat Ahmed Sezer, söz konusu 32 dönümlük arazinin Alanya’nın en büyük narenciye bahçesi olduğuna dikkat çekerek, “Böyle bir uygulama dünyanın hiç bir yerinde görülemez. Tahliye kararını bile beklemeden 20 işçi geliyor üstlerinde 60 ton portakal varken ağaçları köklerinden kesiyorlar. Haklarında suç duyurusunda bulunduk. Tam anlamıyla yeşil katliamı yapıldı. Tamam sözleşme bitmiş ve mal sahibi başkasına kiraya vermiş olabilir. Ama bahçede ürünü olan vatandaş ‘çıkmam’ diyor. O zaman yapılması gereken tahliye kararı aldırmak. Tahliye kararı alana kadar bahçede söz sahibi eski kiracıdır. Bunlar şark kurnazlığı yapıyorlar. Portakal ve limon para etmediği için ağaçları kesip ufak bir miktar zararı ödeyip kurtulacaklarını sanıyorlar ancak durum hiç de öyle değil. Burada aynı zamanda tabiat ve yeşil katliamı yapılmıştır” ifadelerini kullandı.
 

RIZA YANIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir