ABD Dışişleri Bakanlığının, Katar’ın kendi  bünyesindeki F-15QA uçaklarının dizayn ve inşaat hizmetleri konusunda 1,1 milyar  dolarlık askeri alım talebini onayladığı bildirildi.

Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada,  Katar’ın F-15QA’lar için dizayn ve inşaat hizmetleri, yeni park-yükleme  rampaları, sıcak kargo padları, taksi yolları, hangar, uyarı tesisleri, silah  depolama alanları, güçlendirilmiş sığınaklar, filo operasyon tesisleri, bakım  eğitim, bilişim ve siber tesislerinin yanı sıra F-15 uçaklarına ilişkin siber,  görev, bilgisayar destek servislerini satın alma talebinde bulunduğu duyuruldu.

İlgili hizmet satın alma talebinin maliyetinin 1,1 milyar dolar  olduğu ifade edilen açıklamada, Ajansın Kongreyi talebin kabulüne ilişkin  bilgilendirdiği kaydedildi.

Açıklamada, “Katar, Basra Körfezi’ndeki siyasi istikrar için önemli  bir güçtür. Ortak savunma menfaatlerimiz ilişkilerimizi güçlü tutmaktadır ve  Katar Emirlik Hava Kuvvetleri, Katar’ın güvenliğinde önemli bir rol  oynamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, inşaat, siber güvenlik ve kuvvet koruma altyapıları  için asil yüklenicinin daha sonra rekabetle belirleneceği bilgisi paylaşıldı.

Katar daha önce de ABD’den 12 milyar dolar değerinde 72 adet F-15E  uçağı satın almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir